6 stycznia wyruszyliśmy ulicami Starych Juch w kolejnym orszaku Trzech Króli przygotowanym przez Akcję Katolicką.

2-4 marca w związku z wybuchem wojny na Ukrainie harcerze z 95 Drużyny Harcerskiej "Milites Vero" uruchomili na plebani punkt zbiórki darów, które zostały za pośrednictwem Caritas Diecezji Ełckiej przekazane na Ukrainę. W zbiórkę włączyli się również nasi parafianie przebywający na stałe w Islandii.

18 marca w przededniu Uroczystości św. Józefa grupa parafian wraz z ks. Przemkiem udała się na nabożeństwo Drogi Krzyżowej przemierzając miejscowości naszej parafii - Stare Juchy, Gorło, Zawady Ełckie, Garłowkę i wrócili do Starych Juch. W Gorłówce mieszkańcy przygotowali posiłek. W czasie drogi krzyżowej rozważano wydarzenia z życia św. Józefa i jednocześnie modlono się w sposób szczególny o pokój dla Ukrainy.

20-23 marca w tych dniach przeżywaliśmy nasze rekolekcje wielkopostne, którym przewodniczył ks. dr Tomasz Bondzio - duszpasterz młodzieży naszej diecezji.

8 kwietnia w tym dniu przeszliśmy z nabożeństwem Drogi Krzyżowej ulicami Starych Juch

10 kwietnia Niedzielą Palmową rozpoczęliśmy świętowanie Wielkiego Tygodnia. Podczas Mszy o godzinie 11.00 odbyła się procesja z palmami wokół naszego kościoła, a po tej Mszy konkurs palm.

11 kwietnia w Wielki Poniedziałek z inicjatywy naszych parafian został odnowiony krzyż misyjny stojący przy kościele.

14 kwietnia sprawowaniem Mszy Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy sprawowanie najważniejszego czasu w roku chrześcijańskim - Triduum Paschalnego. Po Mszy świętej Najświętszy sakrament został przeniesiony do Kaplicy Adoracji.

15 kwietnia Wielki Piątek czas rozważania Męki Pańskiej. O godzinie 15.000 rozważyliśmy drogę krzyżową, a wieczorem adorowaliśmy Krzyż podczas nabożeństwa. Po nabożeństwie nasi harcerze i strażacy podjęli się warty przy Grobie Pańskim. Wielki Piątek i Wielka Sobota to dwa dni w ciągu roku kiedy Kościół nie sprawuje ofiary Mszy Św.

16 kwietnia Wigilia Paschalna rozpoczęła uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. W tej najważniejszej liturgii w roku po raz pierwszy po 40 dniach zabrzmiało uroczyste alleluja. 

17 kwietnia poranek wielkanocny to tradycyjny czas procesji rezurekcyjnej.

22 maja grupa 20 dzieci z klasy III po raz pierwszy przyjęła do swojego serca Chrystusa Eucharystycznego, dzień wcześniej przystąpili do pierwszej w życiu spowiedzi świętej.

22-25 maja w tych dniach odbył się obrzęd poświecenia pól oraz modlitwa o urodzaje w poszczególnych miejscowościach naszej parafii.

28 maja delegacja naszej parafii wraz z ks. Przemkiem udała się do sanktuarium w Krasnymborze, aby uczestniczyć w I Kongresie Różańcowym Diecezji Ełckiej. Dzień później przeżywaliśmy stację kongresową w naszej parafii.

9 czerwca do naszej parafii przybył ks. bp. Jerzy Mazur, aby młodzieży z klas VII i VIII udzielić sakramentu bierzmowania.

12 czerwca to dzień odpustu parafialnego, do którego przeżycia przygotowało nas nabożeństwo 40-godzinne. Nabożeństwu przewodniczył ks. Krystian Ostrowski pracujący na Ukrainie.

16 czerwca w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej po zakończeniu Mszy o godz. 11.00 ulicami Starych Juch przeszła procesja eucharystyczna.

12 lipca to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. W tym dniu nasi harcerze z ks. Przemkiem udali się do Augustowa, aby uczestniczyć w obchodach tego wydarzenia. Korzystając z okazji pomimo deszczowej pogody zobaczyliśmy kilka ciekawych miejsc w Augustowie.

1 sierpnia to kolejna rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego. Tego dnia harcerze i ministranci wraz z ks. Przemkiem i p. Aleksandrem naszym organistą wybrali się do Warszawy. Był to dość intensywny dzień, który rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego, następnie oddaliśmy hołd poległym na Powązkach Wojskowych. Zwiedziliśmy również okolice Starego Miasta. W godzinie W zebraliśmy się z innymi warszawiakami na Rondzie Dmowskiego. Wszystko zakończył udział w koncercie na pl. Piłsudskiego "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazne piosenki". W czasie koncertu udało się nam spotkać z p. Prezydentem Andrzejem Dudą. 

4 września w niedzielę nasza parafia przeżywała swoje dożynki, które zorganizowała społeczność Garłówka. Po Mszy w kościele odbył się festyn dożynkowy na boisku w Gorłówce.

29 października to dzień wielkiej radości dla naszej diecezji. W katedrze ełckiej odbyły się święcenia biskupie ks. bp. Dariusza Zalewskiego - nowego biskupa pomocniczego. W tym wydarzeniu miał miejsce również akcent nasz parafialny. Harcerze z naszej parafii mieli możliwość złożenia ks. biskupowi życzeń w imieniu młodzieży z całej diecezji.

31 października jak co roku harcerze brali udział w akcji "Ocalić od zapomnienia", podczas której porządkowali groby opuszczone na 3 cmentarzach w Starych Juchach.

1 listopada po zakończeniu Mszy świętej udaliśmy się z procesją na cmentarz komunalny, aby modlić się o wieczne zbawienie dla zmarłych. Przez kolejne 8 dni gromadziliśmy się również na modlitwie różańcowej na naszym cmentarzu.

26 listopada w tym dniu ministranci i harcerze razem z ks. Przemkiem pojechali do Parku Wodnego Tropikana w Mikołajkach, aby aktywnie spędzić czas korzystając z atrakcji, które są na basenach.

8-10 grudnia po raz kolejny przeżywaliśmy w naszej wspólnocie parafialnej rekolekcje adwentowe, którym przewodniczył ks. Krystian Ostrowski z Ukrainy.

22 grudnia mieszkańcy Orzechowa udekorowali naszą świątynię na zbliżające się święta Narodzenia Pańskiego.

23 grudnia przed południem po raz 3 w historii Starych Juch harcerze udali się do instytucji na terenie naszej gminy, aby przekazać Betlejemskie Światło Pokoju. Po wieczornej Mszy św. młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i harcerze spotkali się na wspólny spotkaniu opłatkowym. 

25 grudnia Msza św. w nocy rozpoczęła świętowanie Narodzenia Pańskiego.

 

 

25 grudnia uroczystą Mszą w nocy zwaną pasterką rozpoczęliśmy świętowanie Uroczystości Narodzenia Pańskiego.

23 grudnia w przededniu Wigilii harcerze wraz z ks. hm. Przemkiem udali się do instytucji naszej gminy roznosząc "Betlejemskie Światło Pokoju" - ogień zapalony w grocie narodzenia Jezusa w Betlejem

19 grudnia w IV niedzielę Adwentu miało miejsce zaprzysiężenie nowej Rady Parafialnej oraz pierwsze spotkanie parafialnego zespołu synodalnego, który został powołany, aby włączyć się w Synod zwołany przez papieża Franciszka.

9-11 grudnia w naszej parafii przeżywaliśmy czas adwentowego skupienia podczas rekolekcji, którym przewodniczył ks. Paweł Piekarowicz - proboszcz z Orłowa.

11 listopada to data szczególna, kiedy wspominamy Odzyskanie Niepodległości przez naszą Ojczyznę. W tym dniu po Mszy w intencji Ojczyzny odbył się w naszym kościele montaż słowno-muzyczny przygotowany przez harcerzy z naszej parafii.

1 listopada tradycyjnie po zakończeniu Mszy św. o godzinie 11.00 udaliśmy się w procesji na cmentarz komunalny w Starych Juchach, aby modlić się o zbawienie dla wszystkich zmarłych. Przez kolejne 8 dni modliliśmy się na cmentarzu odmawiając różaniec za naszych bliskich zmarłych.

31 października w kaplicy w Gorłówce odbył się odpust ku czci św. Judy Tadeusza - patrona kaplicy.

30 października harcerze wraz z ks. hm. Przemysławem udali się na cmentarz, aby zadbać o opuszczone groby przed Uroczystością Wszystkich Świętych.

25 lipca we wspomnienie św. Krzysztofa patrona kierowców odbyło się święcenie pojazdów oraz zbiórka funduszy na potrzeby misji.

1 lipca pod opieką Księdza Przemysława  - wikariusza tutejszej parafii, został zorganizowany wyjazd ministrantów i harcerzy z naszej parafii do Parku Linowego i Muzeum Historycznego w Ełku.

30 maja w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej przeżywaliśmy odpust parafialny. Sumie odpustowej o godzinie 12.00 przewodniczył ks Proboszcz. Słowo Boże wygłosił ks. Marcin Nowik z Zelek, a procesji ks. Piotr Walczak CRL - proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ełku.

28-29 maja był to czas nabożeństwa 40-godzinnego, które przygotowywało nas do uroczystości Odpustowej w naszej parafii. Nabożeństwu przewodniczył ks. Marcin Nowik - proboszcz z Zelek.

16 maja dzieci z naszej parafii w dwóch grupach (ze względu na przepisy epidemiczne) przeżywały uroczystość Pierwszej Komunii Świętej, a następnie Biały Tydzień.

1-4 kwietnia przeżywaliśmy uroczyste Triduum Paschalne. W Wielki Czwartek odbyła się liturgia Wieczerzy Pańskiej w  czasie której dziękowaliśmy za sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. W Wielki Piątek odprawiliśmy o godzinie 15.00 Koronkę do Miłosierdzia Bożego, którą rozpoczęła się nowenna przed świętem Miłosierdzia, a następnie drogę krzyżową. Po wieczornej liturgii Męki Pańskiej trwała adoracja w grobie, przy którym wartę pełnili nasi harcerze oraz strażacy z OSP Garłówka. W wielką sobotę przed południem odbyło się święcenie pokarmów, a wieczorem rozpoczęliśmy radosny obchód świąt Wielkanocnych liturgią Wigilii Paschalnej - najważniejszej liturgii w roku kościelnym. W Niedzielę Zmartwychwstania dzieliliśmy się radosną wiadomością Chrystus Zmartwychwstał - Prawdziwie Zmartwychwstał Alleluja

28 marca po mimo zwiększonych obostrzeń sanitarnych wraz z parafianami przeżywaliśmy liturgię Niedzieli Palmowej. Po Mszy św. o godzinie 11.00 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą i najbardziej naturalną palmę. Mimo epidemii dzieci dopisały i przyszły ze swoimi palmami.

7-10 marca -  w naszej wspólnocie odbyły się rekolekcje wielkopostne, którym przewodniczył ks. dr. Paweł Tarasiewicz - ojciec duchowny i wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku

23 lutego  - w liturgiczne wspomnienie bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego - Patrona Polskich Harcerzy, harcerze z naszej parafii zgromadzili się na Mszy, której przewodniczył ks. hm. Przemek. Po Mszy odbyła się okolicznościowa zbiórka z racji tego wspomnienia oraz przeżywanego dzień wcześniej Dnia Myśli Braterskiej - najważniejszego harcerskiego święta.

17 lutego - obrzędem posypania głów weszliśmy w czas Wielkiego Postu - czas przemiany i nawrócenia serc ku Bogu

31 stycznia miała miejsce wizytacja kanoniczna naszej parafii, którą przeprowadził ks. bp Adrian Galbas, biskup pomocniczy naszej diecezji. Ksiądz biskup był obecny na wszystkich Mszach św. Spotkał się także z przedstawicielami grup modlitewnych oraz Rady Duszpasterskiej i Ekonomicznej. Odwiedził również miejscowy cmentarz. W czasie dodatkowej Mszy św. o godzinie 15.00 ksiądz biskup udzielił sakramentu bierzmowania naszej młodzieży.

29 października w związku ze zmianami w otwarciu cmentarzy związanymi z epidemią koronawirusa harcerze z naszej drużyny udali się wraz z ks. Przemkiem na cmentarz komunalny, aby przygotować opuszczone groby do Uroczystości Wszystkich Świętych.

1 grudnia odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ks. Edwarda Burczyka wieloletniego proboszcza naszej parafii. W ramach tych uroczystości sprawowane były dwie Msze św. Pierwszej dla społeczności naszej parafii przewodniczył ks. dziekan Jarosław Dąbrowski. Drugiej pogrzebowej oraz uroczystościom na cmentarzu przewodniczył ks. bp. Adrian Galbas

10-12 grudnia odbyły się rekolekcje adwentowe, którym przewodniczył ks. Leszek Kuriata z Olsztyna

25 grudnia odbyła się uroczysta pasterka, którą sprawował ks. Proboszcz. Po mimo pandemii zgromadziliśmy się, aby wspólnie cieszyć się z faktu narodzin Jezusa Chrystusa.

Joomla templates by a4joomla