W rankingu na ulubiony okres w kalendarzu liturgicznym Wielki Post najprawdopodobniej nie uplasowałby się zbyt wysoko. Nie ma w nim przecież pachnącej mandarynkami i cynamonem atmosfery Bożego Narodzenia, ani radości i świeżości jaką niesie ze sobą świętowanie Zmartwychwstania Chrystusa. Jest za to wezwanie do refleksji, nawrócenia i pokuty. W końcu Wielki Post to nie karnawał. Gdyby jednak zastanowić się nad celem 40-dniowego przygotowania do świąt Wielkiej Nocy i podejść do jego przeżywania kreatywnie, mogłoby się okazać, że hasło: “Wielki Post” zamiast poczucia ciężaru wzbudzi nawet lekką ekscytację.

O co (nie) chodzi w Wielkim Poście

Wbrew obiegowej opinii Wielki Post nie polega w głównej mierze na podjęciu i wypełnieniu serii wyznaczonych sobie postanowień i wyrzeczeń. To zaledwie środki, które mają prowadzić do celu. Nie chodzi wszak o trening duchowych mięśni, który utwierdzi nas w poczuciu, że nie nadajemy się do tego “sportu” albo w samozadowoleniu płynącym ze zbudowania imponującej muskulatury. Wielki Post nie ma nas koncentrować na sobie, ale na Chrystusie. Postanowienia służą za to wygospodarowaniu większej przestrzeni na stworzenie lub pogłębienie więzi z Tym, który jest źródłem wszelkiego dobra, piękna i harmonii w świecie i nas samych. Chrystocentryczne przeżywanie Wielkiego Postu to zaproszenie do wspaniałej podróży w kierunku większej bliskości z Bogiem zamiast egocentrycznego i frustrującego mozołu (niemalże) syzyfowej pracy.

Początki zdrapki

W ten kierunek idealnie wpisuje się Zdrapka Wielkopostna – inspirująca wyprawa na spotkanie z Bogiem, innymi ludźmi i samym sobą. Ta niepozorna karta z zadaniami do odkrycia na każdy dzień to zaproszenie dla tych, którzy chcieliby przeżyć okres Wielkiego Postu świadomie, nie tracąc przy tym przyjemności z podejmowania twórczych wyzwań.

Pomysł stworzenia zdrapki narodził się w 2015 roku i od tego czasu towarzyszy rzeszy zainteresowanym nie tylko w Polsce, ale także m.in. w Chinach, Hongkongu, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii. Każdy rok niesie ze sobą inny temat przewodni; do tej pory były to m.in.: Miłosierdzie Boże, Życie w mocy Ducha Świętego, Ekologiczne nawrócenie zainspirowane encykliką “Laudato si”, a także Rodzina, Jedność i Eucharystia. Do tej pory zdrapkowe zadania odkryło już ponad milion uczestników.

 

Zdrapka Wielkopostna 2022

Tegoroczna edycja przypada na obchodzony obecnie Rok Ignacjański i upamiętnia 500-lecie nawrócenia założyciela zakonu Jezuitów – św. Ignacego Loyoli. Tym razem jest to więc propozycja 40-dniowej wędrówki pod ramię z autorem “Ćwiczeń duchowych”. Zgodnie z tematem przewodnim “W Chrystusie odkryć wszystko na nowo” będą się starali ci, którzy zdecydują się podjąć tę wyjątkową pielgrzymkę.

Odkrywać Boga w codzienności można indywidualnie, ale i rodzinnie, zapraszając do akcji współmałżonka i dzieci. Zdrapka skrada też serca wielu zakochanych stając się niebanalnym prezentem na Walentynki skłaniającym do wzrostu w wierze i pogłębienia relacji z drugą połówką. Ideą projektu jest bowiem także przeciwdziałanie samotności i poczuciu bezsensu, którym sprzyja chociażby nadal trwająca pandemia. Zdrapką można i warto się dzielić z bliskimi, wymieniając się nie tylko kartami zadań, ale też swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Dzięki temu rośnie motywacja do ukończenia biegu i owoce tego duchowego maratonu.

Co kryją szare pola Zdrapki?

Dla adeptów duchowości niezaznajomionych z ignacjańskim stylem życia niektóre z tegorocznych zadań mogą być zaskoczeniem, ponieważ poza zaproszeniem do modlitwy, postu i jałmużny wśród nich znajdą się także zaproszenia do przeanalizowania kierunku własnego życia i uporządkowania priorytetów. Wypisanie pięciu najważniejszych celów życiowych, czy refleksja nad tym jak chcielibyśmy, żeby wyglądał ostatni dzień naszego życia może bardziej przypominać coaching niż rekolekcje, nie jest jednak żadnym zaskoczeniem dla entuzjastów praktycznego wymiaru duchowości ignacjańskiej. Zaproszenie do wypoziomowania kompasu własnego serca to jeden z jej elementów, innym jest szukanie Boga w codzienności i smakowanie razem z Nim dobrych chwil. Dlatego jeśli nigdy nie piłeś z Bogiem herbaty, będziesz miał do tego okazję podejmując zdrapkowe wyzwanie.

Odkryj autorów zadań Zdrapki

Wśród autorów zadań do tegorocznej edycji znaleźli się m.in.:

 • Weronika Kostrzewa dziennikarka,
 • Agata Rujner (teolog, @prawiemoraly),
 • Mocni w Duchu,
 • Ania Marszałek (Magazyn Kreda)
 • Marlena Kałużyńska – Tyburska z kanału PandaTV (@pandatv)
 • Weronika z kanału @zbogiemsprawa
 • Patrycja autorka Codziennej Porcji Motywacji z kanału @zakochana_w_jezusie
 • Marcin Gomułka (@początekwieczności, @gomulka.marcin)
 • Marcin Zieliński (ewangelizator, autor książek),
 • Krzysztof Dzieńkowski (jezuita, @krzychu_jezuita),
 • x. Tomasz Kozłowski (@ksiadznarolkach),
 • x. Paweł Michalewski (ksiądz, triatlonista, kapelan ZHR, @ksiadznarowerze),
 • x. Marcin Paś (@paś_me_owce, opiekun wspólnot młodzieżowych),

Całokształt przygotował i opracował toruński zespół WŻCh. Projekt graficzny przygotował Mateusz Orłowski SJ (www.mateuszorlowski.com). Muzykę skomponował Michał Jacaszek (www.jacaszek.com). Wsparcie techniczne projektu zapewnia Foox (https://www.fooxstudio.com.pl).

Zdrapka Wielkopostna to nasz as w rękawie i impuls do działania. Twój ruch! 

 

Zdrapka Wielkopostna do nabycia w naszej parafii od środy - czyli dokładnie 14 od rozpoczęcia WIELKIEGO POSTU 2022

Joomla templates by a4joomla