Słowo Ks. Kustosza

Ok. 1,5 km od centrum Giżycka, między jeziorem Niegocin, a Twierdzą Boyen leży wzgórze św. Brunona. Widać z niego taflę jeziora, białe żagle, czerwone dachy leżących w oddali domów i ściany lasów.

Wzgórze nad Niegocinem od stuleci uznawane jest przez miejscową ludność za miejsce męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu. Przed wojną ewangelicy z ówczesnego Lecu (dawna nazwa Giżycka) ustawili tam kuty żelazny krzyż z napisem: „Dzielnemu niemieckiemu misjonarzowi, który jako pionier na Mazurach zginął wraz z 18 towarzyszami 9 marca 1009 roku za Chrystusa i jego królestwo, śmiercią męczeńską, szlachetnemu Brunonowi z Kwerfurtu ku uczczenia pamięci. Kościół ewangelicki Leca 1910”.

W 2009 roku uroczyście obchodzono tu milenium męczeńskiej śmierci św. Brunona. Pewną kontynuacją tych uroczystości są coroczne spotkania pod nazwą: Rozpoczęcie lata z Chrystusem na Mazurach. Również w tym roku organizowane jest kolejne, będzie to 2 lipca. Zapraszamy na nie mieszkańców i turystów. Jest to pierwsza sobota miesiąca, dlatego o g. 17.00 będziemy modlili się na różańcu z intencją wynagradzającą Niepokalanemu Sercu NMP. O g. 18.00 bp Jerzy Mazur, Biskup Ełcki będzie celebrował Mszę św., a po niej będzie miał miejsce wieczór uwielbienia Jezusa Eucharystycznego.

Liturgiczne wspomnienie św. Brunona przypada 12 lipca. Tego dnia w sanktuarium św. Brunona w Giżycku będzie obchodzony odpust, poprzedzony „rekolekcjami dla turystów”. 10 i 11 lipca wieczorami po Mszy św. o g. 18.00 będzie adoracja Najświętszego Sakramentu; w tym czasie będzie pełniony dyżur w konfesjonale a zarazem okazja do spowiedzi. O g. 20.00 celebrowana będzie Msza św. zakończona Apelem Jasnogórskim. Tym duchowym przygotowaniom i odpustowi będzie przewodniczył ks. Piotr Ilwicki, proboszcz dwóch parafii w Plan de la Tour i La Garde Freinet (diecezja Fréjus-Toulon w południowej Francji) oraz opiekun duchowy Niewidzialnego Klasztoru Jana Pawła II we Francji. Ks. Piotr ma także doświadczenie pracy misyjnej, W latach 1985 – 1994 był w Rwandzie, a w latach 1999 – 2001 w Rosji.

Z myślą o przybywających do Giżycka turystach, a także mieszkańcach pracujących do późnych godzin na czas lipca i sierpnia wprowadzamy w niedzielę Mszę św. o g. 20.30.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do  giżyckiego sanktuarium we wspomniane uroczystości, ale także każdego dnia.

ks. dr Zbigniew Chmielewski

Joomla templates by a4joomla